Pieci mīti par biznesa vadības (ERP) programmu ieviešanu

Dažādi mīti un citi pārpratumi var viegli nogalināt iniciatīvu veikt digitālās transformācijas uzņēmumā. Varētu izteikties vēl skarbāk – programmatūras industrijā strādājošie uzņēmumi veicina šo dezinformāciju ar mērķi pārdot arvien vairāk savu produktu.

Parunājot ar gandrīz jebkuru uzņēmumu, kas ir ieviesis resursu pārvaldības sistēmu, nonāku pie secinājuma – ikviens no šiem uzņēmumiem ir saskāries ar pēc savas būtības vieniem un tiem pašiem izaicinājumiem. Dažas no šīm kļūdām ir radušās tādēļ, ka sākumā “viss izklausījās labi”, vai arī cilvēki ir izvēlējušies ticēt kaut kam maldīgam attiecībā pret to, kāds varētu būt sistēmas ieviešanas projekts viņu gadījumā. Nu jā, kurš gan nevēlētos ticēt, ka ieviešana viņu uzņēmumā būs lēta un viegla?

Labā ziņa ir tā, ka esmu piedalījies un analizējis sistēmas ieviešanas projektus vairāk kā 15 gadu garumā. Esmu bijis blakus saviem klientiem dažādu sistēmu ieviešanas procesos. Pastāv dažas vienkāršas patiesības, kas izkliedē vairākus mītus.

Lūk, pieci populārākie mīti no kuriem aicinu izvairīties sistēmas ieviešanas ietvaros:

5. Projekts var tikt ieviests ātri, lēti un viegli

Šīs, iespējams, ir vienas no visbiežāk sastopamajām lamatām. Tajā pašā laikā uzņēmumi jau arvien biežāk tās spēj saskatīt. Sistēmas ieviešanas projekti nekad nav viegli, un tos nemaz nevajag uzskatīt par viegliem. Ir ļoti svarīgi reālistiski novērtēt, cik daudz laika, naudas un resursi būs nepieciešami projektam. Tas var nozīmēt pievienot papildus “devu” realitātes projekta plānam, kuru ir piedāvājis ERP sistēmas pārdevējs vai sistēmas ieviesējs. Tajā pašā laikā Jums ir jādomā par lietām, kuras nav saistītas ar sistēmas pārdevēja kompetencēm, piemēram, jūsu biznesa procesu optimizāciju, organizācijas pārmaiņu vadību un datu sakārtošanu un migrāciju.

4. Pārmaiņas organizācijā, apmācības un komunikācija nesagādās problēmas

Lielākā daļa uzņēmumu it kā saprot, ka pārmaiņu vadība ir nozīmīga un sarežģīta sadaļa ERP sistēmas ieviešanas projekta ietvaros. Tajā pašā laikā daudzi no šiem uzņēmumiem domā, ka viņu projekts ir savādāks un šis risks uz viņiem neattiecas. Iespējams, tiek uzskatīts, ka viņu komanda ir pārmaiņām gatava, līdz ar to, pierast pie sistēmas nebūs problēma. Iespējams, ka tiek domāts, ka vienkārši piespiežot darbiniekiem lietot jauno sistēmu, tiks atrisinātas visas problēmas. Lai kādi arī būtu priekšstati, ir svarīgi apzināties, ka neatkarīgi no tā, ar ko nodarbojas uzņēmums vai arī cik spēcīga ir komanda, pārmaiņu vadība būs izaicinājums.

3. Izvēlētajam piegādātājam, sistēmas ieviesējam vai konsultantam ir jābūt tam, kurš vadīs ieviešanu

Ir svarīgi apzināties, ka šis ir Jūsu projekts, un, ka tieši Jūs kontrolējat spēles tempu. Tas iekļauj izvēli par to, kurus ārējos resursus izmantot, pēc kādas metodoloģijas virzīties, un kā Jūs kopumā pārvaldāt ieviešanas procesu. Tāpat tas nozīmē, ka Jūs varat izvēlēties piesaistīt kompetentu un pārbaudītu trešās puses speciālistu, kas palīdzēs veiksmīgi novadīt projektu. Jūsu izvēlētajam sistēmas izstrādātājam vai ieviesējam noteikti ir pieredze projektu ieviešanā un tie var sniegt pozitīvu pienesumu projektam, bet nevajadzētu pilnībā paļauties, ka tikai ar viņu līdzdalību vien būs gana.

2. Nav nepieciešams dokumentēt Jūsu pašreizējos biznesa procesu

Šī ir bieži sastopama kļūda, kas balstīta uz to, ka mēs vēlamies ticēt lietām, neatkarīgi no tā vai tās atbilst realitātei vai nē. To veicina arī programmatūras piegādātāji, kuri mēdz pārvērtēt sistēmas vai savas iespējas. Tiek norādīts, ka nav nepieciešams tērēt laiku un satraukties par šī brīža biznesa procesiem. Iespējams, šis jautājums ir kaut kas tāds, kurā sistēmas piegādātājs vai ieviesējs nav īsti kompetents vai nav ieinteresēts Jums palīdzēt. Tomēr skaidra procesu apzināšanās ir būtiska biznesa procesu vadības sastāvdaļa, kura ir klātesoša sistēmas ieviešanas procesā. Tas arī palīdzēs uzņēmuma pārmaiņu vadības procesā.

1. Uz pieredzi balstīti un atstrādāti risinājumi palīdzēs padarīt ieviešanu vieglāku

Vai tas nebūtu jauki, ja Jūs varētu vienkārši piespiest pogu un pāriet uz jaunākajām tehnoloģijām un viegli uzsākt sistēmas lietošanu? Pavisam vienkārši – mūsdienu modernās ERP sistēmas ir pārāk elastīgas, lai sevī iekļautu “out of the box” [lietošanai uzreiz gatavu] funkcionalitāti, kas ļautu paātrināt ieviešanas procesu. Lai nu kā, tieši fakts, ka mūsdienu sistēmas ir funkcionāli bagātas un komplicētas patiesībā padara tās par grūtāk ieviešamām, un nevis vieglāk vai ātrāk. Izvērtējiet kritiski piedāvājumus, kuri vēsta – “industrijai pielāgots” vai “out of the box”, vai “lietošanai gatava funkcionalitāte, kas padarīs Jūsu dzīvi vieglāku”. Paļauties uz šādiem pieņēmumiem ir ļoti bīstami, kas Jūsu projektā var radīt negatīvu ietekmi.

Šie nav vienīgie pieci pieņēmumi, kuri ir jāņem vērā, bet tie ir vieni no svarīgākajiem. Ar kuriem esat saskārušies Jūs? Vai varbūt esat kādreiz uzķērušies uz kādiem citiem pieņēmumiem? Labprāt par to dzirdētu komentāros.Šie ir tikai daži no vairākiem desmitiem pazīmju, kas var kalpot kā brīdinājums par problēmām projektā. Ja Jums ir bažas, ka Jūsu projekts jau šobrīd nerit kā vēlētos, pārstājiet uztraukties un sazinieties ar mani. Izstāstīšu kā “atkopties” un kā panākt, lai projekts ieiet īstajās sliedēs.