"Agile" manifesto autoriai

Agile manifestests un 12 Agile principi

Agile ir vārds, kurį girdam dažnai. It ypač paskutinėse mėnesio dienose, kad Covid-19 dēļ pasaule mainās nepieredzētos tempos un virzienos, spēja veikli pritaikytiies pārmaiņām ir reikalinga daugiau kaip jebkad anksčiau. 

Agile - veikls, vingrs, manīgs, žigls. Būtent šių produktų kūrimas išteko ļaudis, kuris jau pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados ieškoja alternatyvių klasiskajam, secīgajam Krioklys produktų kūrimas ir projekto valdymo modelis. Produktu (tai skaitā, programmatūras) plėtes gaitā dažādas pakeitimus ir neizbēgamas, un tā pret tām taip pat jāizturas - adaptējoties. Šis principas tapo pagrindiniu turbūt jaunu metožu meklējumos. Šie meklējumi rezultējās daugiauās dar mūsdienās izmantotās izstrādes metodikās, tostarp taip pat Scrum, kuri priešakyje ieškojo jau 1995 m. 1995 m. 

Tačiau Agile savo jauno nozīmi gavau tik 2001. metais, kai 17 programuotojų sukūrė tikās Snoubērdā, Jūtas štatā, lai apspriestu tendencijas programuotojų kūryboje. Viņi ātri vien nonāca pie kopīga un sāpīga novērojuma. Izstrādojant programavimą, organizacijos tiecās pārlieku fokusēties uz procesa plānošanu un dokumentēšanu, tā zaudējot potencialią gaminių vertę ir iki ar tai taip pat klientų pasitenkinimą. Lai ir tarp kongreso dalyvių nebija vienprātības par metodēm, kas šo problemų galėtų pakelti, vīzija tačiau buvo vienota. Un tā ir apimata slavenajā, turpat Snoubērdā radītajā Agile manifestā.

Agile manifestai

Radot ir padėsot kitiems sukurti produktus,
mēs nepārtraukti turpinām meklēt ir atrodam geriauus izstrādes veidus.
Savā darbā novērtējam:

Žmogus ir jo draugai aukščiau už rīką ir procesą

Strādājošu produktą augstāk par detalizuotą dokumentaciją

Kopsadarbību ar pasūtītāju aukščiau už sutartį sarunomis

Reagavimas į pakeitimus augstāk par sekošanu plānam

Žinoma, svarbu ir taip pat tas, kas rakstīts pa labi,
tačiau par būtiskāku mēs atzīstam tai, kas rakstīts pa kreisi.

Avots: https://agilemanifesto.org/iso/lv/manifesto.html

Lai 73 vārdos destilētā manifesta būtību iedzīvinātu programmatūras (patiesībā - jebkura produkta) izstrādē, jāseko šiem 12 Agile principiem. 

Agile 12 principų

 1. Klientų poreikių patenkinimas ir aukščiausia prioritetinė padėtis. To užtikrina regulāra un savlaicīga vērtīga produkta vai pakalpojuma piegāde.
 2. Prasību pakeitimai priimam labprāt - pat dar kartą išbandė stadijas. Agile procesi ļauj naudoti šias pakeitimus klientui konkurencingumą užtikrinančius privalumus.
 3. Strādājošu paslaugų ar produktų jāpiegādā po galimybių biežāk - ar periodiskumu ne pora savaičių iki kelių mėnesių.
 4. Izstrādātājiem un biznesa pārstāvjiem ir jāstrādā kopā ikdienā visa projekto garumā.
 5. Projektus jāorganizē ap motivētiem profesionalais. Viņiem jānodrošina nepieciešamā vide un atbalsts, un jāuzticas, ka tie darbu paveiks. 
 6. Saruna aci pret aci - produktyviausias ir efektyviausias informacijos mainų tipas. Kā ar pašu komandu, tā taip pat komandas iekšienē.
 7. Strādājošs pakalpojums vai produkts - primārais progresa rodiklis.
 8. Agile procesi iedrošina tvarų produktų kūrimą ir paslaugų teikimą. Sponsoriem, izstrādātājiem un lietotājiem jāspēj užtikrinti nuolatinį un ilgstpējīgu darbo ritmu.
 9. Nepārtraukta priežiūra techninė iškyla ir projektavimo kokybė padidina projekto ar produkto elastingumą.
 10. Vienkāršība - neišdarīta darbo apimtis maksimizēšanas māksla - ir labai svarbi.
 11. Vislabākās architektūras, reikalavimai ir projektavimo risinimai atsiranda pašorganizuotos komandos.
 12. Komanda reguliariai identifikuojamas potencialiai padidėjęs potencialas ir koriģē savo veikimą pagal juos.

Avots: https://agilemanifesto.org/iso/lv/principles.html

Secinājumi

Atgriežoties prie šios dienos, Agile ir čia uz palikšanu - dabar daugiau nei anksčiau. Agile ļauj veidot saprotamu, paredzamu darba ritmu, iespējo darbiniekus patstāvīgu sprendimą pieņemšanai un ļauj uzņēmumam veikt ātras kursa maiņas. Lai iliustruoja tai, cik revoliucionāra ir Agile pieeja, vērts zināt, ka to izmanto kompānijās, kā "Apple", IBM, "Spotify", "Microsoft" un "Procter & Gamble. Latvijas mērogā Agile pieeju plačiai naudoja lieli uzņēmumi, kuru pamatbizness ir atkarīgs no technologijām un inovācijām, pavyzdžiui: tet, LMT, "Accenture", "Tele2", "Swedbank", SEB u.c.

Ja taip pat Tu daries, lai tava organizacija spēj pritaikytiies pārmaiņām un radīt produktus, kas patenkina klientą, piesakies uz konsultāciju!

Pridėti komentarą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *