Digitālās transformācijas jaunajā realitātē

Šis laiks ir kalpojis par katalizatoru – risinājumi, kurus uzskatījām par tuvo nākotni, nu ir kļuvuši par ikdienu. Tas pats attiecināms arī uz ERP sistēmu ieviešanu un digitālajām transformācijām. Pārmaiņas notiek, un tās ir uz labu! Blogā vētīsim divu ASV uzņēmumu pieredzi un to, ko no tās paņemt, lai būtu gatavi transformācijām jaunajā realitātē. 

Stāsts par Avis un Hertz

Vienmēr ir interesanti vērot, kā digitālo transformāciju procesi, kas pirmajā acs uzmetienā šķiet līdzīgi, noslēdzas ar krasi atšķirīgiem rezultātiem. Šis stāsts būs tieši tāds. Kamēr viens no uzņēmumiem saņem slavas dziesmas no ietekmīgiem medijiem, otrs iestrēdzis tiesās ar ERP sistēmas piegādātāju. 

Stāsta galvenie varoņi – uzņēmumi Hertz un Avis – ir tiešie konkurenti, kas darbojas auto īres nozarē. Par spīti tam, abu uzņēmu digitālo transformāciju stāsti ir pilnīgi pretēji. Mūsu un citu ERP ekspertu pieredze ļauj secināt, ka ERP sistēmas ieviešanas izgāšanās parasti nenotiek neveiksmes vai apstākļu sakritības dēļ. Tās ir fundamentālas un sistēmiskas kļūdas, kas rezultējas katastrofā. Lai saprastu, kādēļ katra no kompānijām nonākusi tur, kur atrodas, apskatīsim pāris būtiskākās atšķirības abu uzņēmumu ERP sistēmu ieviešanas procesos.  

Avis sāka ar biznesa procesiem, Hertz – ar tehnoloģijām 

Uzņēmumu vidū itin bieži valda maldīgs priekšstats par to, ka tehnoloģijas spēs atrisināt visas to problēmas. ERP programmatūru klāstam strauji papildinoties, šo priekšstatu ir izdevīgi uzturēt arī dažādiem ERP sistēmas piegādātājiem. Tā vietā, lai uzņēmumā iepumpētu jaunas tehnoloģijas un cerētu uz labāko, Avis vēl pirms programmatūras ieviešanas veltīja laiku rūpīgai esošo biznesa procesu modelēšanai. Turpretim Hertz procesa grožus nodeva Accenture rokās un cerēja, ka Accenture spēs rast labākos risinājumus Hertz problēmām.  

Avis fokusējās uz klientu pieredzi, Hertz – uz “mājaslapas izstrādi” 

Uzņēmuma digitālo transformāciju centrā ir jābūt kā biznesa procesiem, tā klientu pieredzei. Iespējams, brīžiem šie aspekti var tikt uzskatīti par vienu un to pašu. Atkarīgs, vai vēlies fokusēties uz “back-office” vai “front office” biznesa procesiem. Avis gadījumā tehnoloģijas tika pielietotas, lai veiktu uzlabojumus un radītu inovācijas tieši lietotāja pieredzē. Tas noveda pie risinājumiem, kā automašīnu savienošana tīklā. Šādi iespējams sekot katra spēkrata atrašanās vietai, nobraukumam un apkopes vajadzībām – tas ir risinājums, kas ļauj arī ietaupīt! Tādējādi Avis jau bija noteicis stratēģiskus punktus, kuriem piemeklējot atbilstošākās tehnoloģijas, tiktu manāmi celta uzņēmuma klientu pieredze. Tikmēr Hertz ar savu vispārīgo vēlmi ienest uzņēmumā jaunākās tehnoloģijas nonāca gluži neērtā situācijā, kad vairāki Hertz klienti tika arestēti pēc sistēmas kļūdas dēļ izsūtītiem paziņojumiem par braukšanu it kā zagtā auto.  

Avis vēlējās uzlabot savu biznesa modeli, kamēr Hertz centās automatizēt jau eksistējošos procesus 

Papildus automašīnu savienošanai tīklā un vispārīgiem procesu uzlabojumiem, Avis izmantoja tehnoloģiju sniegtās iespējas, lai fundamentāli uzlabotu savu biznesa modeli. Piemēram, Avis nolēma, ka vēlas sadarboties ar Lyft (kopbraukšanas platforma ASV), piedāvājot Lyft šoferiem pieeju nomas automašīnām. Šāda tālredzīgā rīcība ļāva Avis parūpēties par sistēmu, kas pieļauj biznesa attīstību konkrētajā virzienā. Tikmēr Hertz gluži vienkārši ķērās pie jaunas rezervāciju lapas izveides. Uzņēmumam nebija padomā nedz uzlabot, ne attīstīt esošos biznesa procesus. Tajā nav nekā slikta, taču skaidrs ir viens: Hertz nokavēja iespēju turēt līdzi konkurentam.  

Hertz bankrots un digitālo transformāciju nākotne

Stāsta beigas tomēr ir skumīgas. Covid-19 krīzes pilnbriedā Hertz paziņoja par bankrotu. Šajā lēmumā pavisam noteikti svarīgu lomu spēlēja drastisks kritums ASV tūrisma nozarē, taču rodas ķecerīgs jautājums: vai ne pārāk veiksmīgais digitālo transformāciju process varētu būt līdzvainīgs uzņēmuma krišanā? Vai tradicionālajam un stipri novecojušajam  digitālo transformāciju modelim, kurā visa atbildība tiek deleģēta sistēmas piegādātājam, ir vieta jaunajā normalitātē? Par laimi – nē. Un pēdējā laika situācijā šo apgalvojumu apstiprina uzņēmumi visā pasaulē.  

Lielo un pie atbildības nesaucamo sistēmas piegādātāju dienas ir skaitītas 

Tas, ka klasiskais sistēmas piegādātāju darbības modelis ir stipri novecojis, īpaši labi bija jūtams mirklī, kad pandēmijas ierobežojumi mājās ieslēdza tūkstošiem uzņēmumos “dienējošo” konsultantu. Viņi, sistēmas piegādātāju sūtīti, no pirmdienas līdz piektdienai “uzraudzīja” ERP sistēmu ieviešanas procesu, par to prasot šķietami bezgalīgas naudas summas. Viņu eksistence kļuva vēl grūtāk attaisnojama brīdī, kad uzņēmumiem nācās atlaist pašiem savus darbiniekus un grabināt monētas, lai savilktu galus kopā.  

Aizstāj “digitālās” transformācijas ar patiesi labu stratēģiju un uzņēmuma kultūru 

Kā minējām, pārāk daudz uzņēmumu fokusējas uz tehnoloģijām tā vietā, lai pārdomātu uzņēmuma stratēģiju. Sabiedrība un tirgus mainās. Kāds biznesa modelis ir mums piemērotākais? Kuri ir jaunie tirgi, kuru virzienā strādāt? Kādas nišas mums atstājuši konkurenti, kuriem kaut kas nav izdevies? Kā pārslēgt biznesa procesus un biznesa modeli, lai izmantotu jaunas biznesa iespējas? Lūk, šie ir jautājumi, uz kuriem jāatbild, pirms  mesties digitālās transformācijās. Tikpat svarīgi ir saprast, kā pārkārtot uzņēmuma kultūru, lai dotu ceļu stratēģiskiem un funkcionāliem uzlabojumiem. Efektīvas pārmaiņu vadības stratēģijas ļauj pielāgot darbiniekus, kultūru, lomas un atbildības uzņēmuma nākotnes mērķiem. Tikai tad, kad apsvērts viss iepriekšminētais, ir laiks sākt domāt, kā šajā plānā integrēt tehnoloģijas.  

Nepadodies kārdinājumam transformācijas “piesaistīt no malas” 

Doma, ka kāds varētu atnākt un izdarīt visu tavā vietā, šķiet tīkama. Tomēr atkal atduramies pret mūžseno patiesību: ja vēlies izdarīt labi, dari pats.  

Lai transformāciju gaitā saglabātu un vairotu uzņēmuma konkurences priekšrocības, sava uzņēmuma transformācijas tev ir jāpārvalda un jāvada pašam. Uzņēmuma spēja pārskatīt un ietekmēt transformācijas nodrošina gludāku procesa gaitu, kā arī ietaupa laiku un resursus sistēmas piegādātāja nezināšanas dēļ radušos problēmu risināšanā.  

Galavārds: veicot digitālo transformāciju, fokusējies uz to, kas ir svarīgs! 

Avis un Hertz digitālo transformāciju stāsti kārtējo reizi apliecina, ka tā vietā, lai fokusētos uz tehnoloģiju, akselerāciju un citiem moderniem terminiem, ir jāfokusējas tieši uz biznesa modeli, biznesa procesiem un klientu pieredzi. Vadot sistēmas ieviešanu ar šādām prioritātēm, veiksme  ir daudz ticamāka! Otra atziņa: neviens sistēmas piegādātājs tavu uzņēmumu nepārzina tik labi kā tu un uzņēmuma darbinieki. Līdz ar to pilnīga procesa kontroles nodošana sistēmas piegādātājam ir ceļš uz neveiksmi –  sistēmas piegādātāja darbu ir jāvada un jāpārrauga, jo tieši kopdarbs ir atslēga uz procesa izdošanos.  

Blogā esam apkopojuši arī citus “grābekļus”, uz kuriem neuzkāpt, veicot digitālās transformācijas savā uzņēmumā.

Vēlies jēgpilnu konsultāciju par ERP sistēmas ieviešanu uzņēmumā?